Ogłoszenia organizacji pozarządowych
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dotyczące projektu Programu Współpracy na rok 2025
Data publikacji: 2024-09-04
Ważne do:
Uchwała Nr 35.VII.2024
Zarządu Powiatu Kępińskiego
z dnia 3 września 2024 r.
w sprawie terminu i sposobu przyjmowania uwag i opinii do projektu Programu Współpracy Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.
Na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2024 r., poz. 107) oraz § 1-3 uchwały Nr III/18/2010 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu konsultowania działalności pożytku publicznego z radami lub organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego – projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji uchwala się, co następuje:
§ 1. 1. Postanawia się przeprowadzić w terminie od 4 do 11 września 2024 r. konsultacje z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dotyczące projektu Programu Współpracy Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025 - zwanego dalej „Programem Współpracy”, który stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
2. Konsultacje będą prowadzone w następujących formach:
1) publikacji projektu Programu Współpracy na stronie Biuletynu Informacji Publicznej bip.powiatkepno.pl w zakładce „Organizacje pozarządowe- Roczny Program Współpracy-Konsultacje”, na stronie internetowej Powiatu Kępińskiego www.powiatkepno.pl oraz na tablicach ogłoszeń w Starostwie Powiatowym w Kępnie na okres od 4 do 11 września 2024 r.
2) przyjmowania pisemnych opinii i uwag do Zarządu Powiatu Kępińskiego w Biurze Podawczym Starostwa Powiatowego w Kępnie, drogą listowną na adres: Starostwo Powiatowe w Kępnie, Wydział Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu, ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno, drogą elektroniczną na adres: diana.magot-wolk@powiatkepno.pl oraz faksem pod numerem 627828901.
3. Organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zgłaszają swoje uwagi na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Staroście Kępińskiemu.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Członkowie Zarządu:
- Przewodnicząca Zarządu Powiatu - Alicja Śniegocka /-/
- Członek Zarządu Powiatu - Grzegorz Berski /-/
- Członek Zarządu Powiatu - Marek Potarzycki /-/
- Członek Zarządu Powiatu - Renata Ciemny /-/
- Członek Zarządu Powiatu - Marek Kowalski /-/
Uzasadnienie
do Uchwały Nr 35.VII.2024
Zarządu Powiatu Kępińskiego
z dnia 3 września 2024
w sprawie terminu i sposobu przyjmowania uwag i opinii do projektu Programu Współpracy Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.
Zgodnie z art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.) Rada Powiatu Kępińskiego, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, uchwala Program Współpracy z ww. podmiotami. Program Współpracy uchwalany jest do dnia 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania programu.
Zasady i tryb konsultacji, poprzedzających skierowanie projektu Programu Współpracy pod obrady Rady Powiatu, określone zostały w uchwale Nr III/18/2010 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu konsultowania działalności pożytku publicznego z radami lub organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego – projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W związku z opracowaniem projektu Programu Współpracy na rok 2025 koniecznym i uzasadnionym jest podjęcie przez Zarząd Powiatu Kępińskiego uchwały kierującej dokument do konsultacji.
Starosta Kępiński
/-/ Alicja Śniegocka
Załącznik nr 1 do Uchwały Nr 35.VI.2024 Zarządu Powiatu Kępińskiego z dnia 3 września 2024 r.:
PROJEKT
Programu współpracy Powiatu Kępińskiego
z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariaciena rok 2025
Wstęp
Organizacje pozarządowe, obok sektora publicznego i prywatnego, są trzecim sektorem działającym na rzecz dobra publicznego. Stanowią one bazę dla rozwoju lokalnych społeczności zrzeszających najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne i kulturalne mieszkańców Powiatu Kępińskiego. Podejmując cenne działania dla dobra mieszkańców integrują i aktywizują społeczność lokalną. Z tego względu stanowią znakomite uzupełnienie działań podejmowanych przez lokalne samorządy. Do budowania partnerstwa istotne znaczenie ma zarówno wymiana doświadczeń między organizacjami, jak ich współpraca z sektorem publicznym, a w szczególności między organami samorządu terytorialnego.
Współpraca jednostek samorządowych z organizacjami pozarządowymi stwarza szansę na skuteczną realizację wspólnego celu, jakim jest poprawa jakości życia mieszkańców Powiatu Kępińskiego. Niezmiernie ważne jest więc budowanie i utrwalanie podstaw trwałej i systematycznej współpracy administracji samorządowej z organizacjami pozarządowymi.
Dostrzegając ich wartość i doceniając pracę, Rada i Zarząd Powiatu Kępińskiego deklarują chęć współpracy na rzecz dobra Powiatu Kępińskiego ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi z terenu powiatu, a także wyrażają zainteresowanie wspólną realizacją zadań publicznych na zasadach określonych w niniejszym programie.
Powiat Kępiński, tworząc Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025 - zwanego dalej „Programem Współpracy”, wyraża w ten sposób wolę współdziałania w celu jak najlepszego zaspokajania zbiorowych potrzeb społeczności lokalnej, budowania dialogu obywatelskiego, umacniania poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje otoczenie oraz wprowadzanie nowatorskich i bardziej efektywnych inicjatyw, dzięki lepszemu rozpoznawaniu występujących potrzeb. Wspiera również tym samym rozwój społeczeństwa obywatelskiego i zachęca społeczność lokalną do większej aktywności na rzecz wspólnego dobra.
Niniejszy Program Współpracy określa ogólne formy, zasady oraz zakres współpracy organów samorządowych Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi na terenie powiatu działalność statutową w zakresie odpowiadającym zadaniom ustawowym powiatu. Definiuje on ponadto priorytety zadań, których wykonanie wiąże się z udzieleniem pomocy publicznej realizującym je organizacjom.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
Ilekroć w Programie Współpracy jest mowa o:
- Ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.);
- Zadaniu publicznym - należy przez to rozumieć zadanie określone w art. 4 ustawy;
- Starostwie - należy przez to rozumieć Starostwo Powiatowe w Kępnie;
- Powiecie - należy przez to rozumieć Powiat Kępiński;
- Radzie - należy przez to rozumieć Radę Powiatu Kępińskiego;
- Zarządzie - należy przez to rozumieć Zarząd Powiatu Kępińskiego;
- Programie współpracy - należy przez to rozumieć „Program współpracy powiatu kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025”;
- Organizacjach - należy przez to rozumieć organizacje pozarządowe i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ustawy;
- Konkursie - należy przez to rozumieć otwarty konkurs ofert, o którym mowa w art. 13 ustawy;
- Komisji - należy przez to rozumieć komisję konkursową powołaną w celu opiniowania ofert złożonych w konkursie;
- Wydziale merytorycznym - należy przez to rozumieć właściwe wydziały Starostwa Powiatowego w Kępnie odpowiedzialne za sprawowanie nadzoru nad organizacjami, aktualizację rejestrów organizacji, monitorowanie realizacji programu współpracy, przeprowadzanie otwartych konkursów ofert, postępowanie przy zlecaniu zadań publicznych w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - z pominięciem otwartego konkursu ofert, kontroli merytorycznej złożonych ofert, rozliczanie organizacji z udzielonej dotacji oraz kontrolę finansową rozliczeń;
- Systemie Witkac.pl - należy przez to rozumieć narzędzie elektroniczne Witkac.pl (dostępne pod adresem strony internetowej http://www.witkac.pl), który jest kompleksowym systemem informatycznym usprawniającym m.in. ogłaszanie konkursów, nabór i ocenę wniosków dotacyjnych, tworzenie umów oraz składanie i weryfikację sprawozdań.
Rozdział II
Cel główny i cele szczegółowe Programu Współpracy
- Celem głównym Programu Współpracy jest jak najlepsze zaspokajanie potrzeb społecznych mieszkańców Powiatu poprzez budowanie i umacnianie partnerskiej współpracy z organizacjami działającymi na rzecz Powiatu i jego mieszkańców.
- Celami szczegółowymi Programu Współpracy są:
1) upowszechnienie modelu współpracy powiatu z organizacjami;
2) tworzenie warunków i ram służących powstawaniu nowych inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych;
3) poprawa jakości życia poprzez efektywniejszą realizację potrzeb społecznych;
4) racjonalne wykorzystanie publicznych środków finansowych;
5) otwarcie na innowacyjność i konkurencyjność poprzez m.in.umożliwienie uprawnionym podmiotom na indywidualne wystąpienie z ofertą realizacji konkretnych zadań publicznych należących do kompetencji samorządu powiatowego;
6) wzmocnienie potencjału organizacji;
7) rozwój wolontariatu;
8) promowanie i wzmacnianie postaw obywatelskich.
Rozdział III
Zasady współpracy
Współpraca Powiatu z organizacjami odbywa się na zasadach:
- Pomocniczości - oznacza to, że Powiat powierza organizacjom realizację zadań własnych, a organizacje zapewniają ich wykonanie w sposób ekonomiczny, profesjonalny i terminowy. Rada Powiatu oczekuje od organizacji samodzielnego wzmacniania swoich zasobów kadrowych, materialnych i finansowych. Budżet Powiatu nie powinien stanowić jedynego źródła finansowania. Organizacje winny w jak najpełniejszym stopniu wykorzystać możliwość pozyskiwania środków pozabudżetowych z funduszy europejskich oraz innych organizacji i instytucji grantowych;
- Suwerenność stron - oznacza to, że stosunki pomiędzy Powiatem a organizacjami kształtowane będą z poszanowaniem wzajemnej autonomii i niezależności w swojej działalności statutowej;
- Partnerstwa - oznacza to dobrowolną współpracę równorzędnych sobie podmiotów w rozwiązywaniu wspólnie zdefiniowanych problemów i osiąganiu razem wytyczonych celów;
- Efektywności - Powiat przy zlecaniu organizacjom zadań dokonuje wyboru najbardziej korzystnego sposobu wydatkowania środków publicznych z zachowaniem wymogów określonych w ustawie o finansach publicznych, oczekując od organizacji gospodarnego wydatkowania środków publicznych, rzetelnej realizacji powierzonych zadań oraz wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych;
- Uczciwej konkurencji - Powiat jest w stosunku do organizacji bezinteresowny i bezstronny, w przypadku ogłaszania otwartych konkursów ofert stosuje się te same kryteria oceny dla wszystkich podmiotów konkurujących ze sobą o realizację zadań publicznych, w składanych przez organizacje ofertach realizacji zadania publicznego Powiat oczekuje od organizacji pełnej i rzetelnej informacji oraz uczciwego przedstawienia swoich zasobów, planowanych działań oraz kalkulacji kosztów ich realizacji;
- Jawności - Powiat udostępni organizacjom wszelkie informacje dotyczące zamiarów, celów i wysokości środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych, w wykonywanie których zamierzają włączyć się organizacje oraz o kryteriach i sposobie oceny ofert konkursowych. Zasada jawności obliguje organizacje do udostępniania Powiatowi danych dotyczących struktury organizacyjnej, sposobu funkcjonowania, prowadzenia przez nie działalności statutowej oraz sytuacji finansowej.
Rozdział IV
Zakres przedmiotowy
- Przedmiotem współpracy Powiatu z organizacjami jest realizacja zadań określonych w art. 4 ust. 1 ustawy, o ile zadania te są zadaniami własnymi Powiatu i są zgodne z dokumentami strategicznymi.
- Współpraca odbywać się będzie w pierwszej kolejności w obszarach priorytetowych wskazanych w Rozdziale VI niniejszego Programu Współpracy.
Rozdział V
Formy współpracy
Współpraca może odbywać się w następujących formach:
- Zlecania realizacji zadań publicznych w trybie otwartego konkursu ofert, zgodnie z przepisami określonymi w art. 11 ustawy poprzez wspieranie oraz powierzanie wykonania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie lub sfinansowanie ich realizacji;
- Zlecania realizacji zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert, tzw. tryb uproszczony, zgodnie z przepisami określonymi w art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.);
- Równego dostępu do informacji oraz wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałanie w celu zharmonizowania tych kierunków (stosownie do ustawy o dostępie do informacji publicznej);
- Konsultowania z organizacjami projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
- Udziału reprezentantów organizacji w pracach komisji konkursowych dokonujących oceny ofert składanych przez organizacje w ramach ogłaszanych przez Powiat otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych;
- Publikowania na stronach internetowych powiatu lub w mediach społecznościowych ważnych informacji dotyczących zarówno działań podejmowanych przez Powiat, jak i przez organizacje;
- Zamieszczania przez organizacje otrzymujące dotacje na realizację zadań publicznych we wszystkich materiałach promocyjno-informacyjnych zapisu o sfinansowaniu lub dofinansowaniu zadań przez Powiat;
- Udzielania, w ramach możliwości, wsparcia technicznego, organizacyjnego i merytorycznego, w szczególności poradnictwa i doradztwa;
- Przekazywania organizacjom przez starostwo, w miarę możliwości i w uzasadnionych przypadkach, przy realizacji projektów poza granicami powiatu i kraju, materiałów informacyjnych;
- Udzielania rekomendacji organizacjom współpracującym z Powiatem, które ubiegają się o dofinansowanie z innych źródeł;
- Promocji działań realizowanych przez organizacje, w ramach udzielonego przez Powiat wsparcia finansowego na stronie internetowej Powiatu lub w mediach społecznościowych;
- Prowadzenia i aktualizowanie bazy danych organizacji;
- Organizowania spotkań informacyjnych rozumianych jako formy wymiany informacji na temat podejmowanych działań, możliwości wymiany doświadczeń i spostrzeżeń, nawiązywania współpracy i koordynacji podejmowanych działań;
- Umożliwienia organizacjom korzystania z lokali (najem, dzierżawa), będących własnością powiatu z przeznaczeniem na działalność statutową tych organizacji – na preferencyjnych warunkach;
- Użyczania pomieszczeń na spotkania organizacji.
Rozdział VI
Priorytetowe zadania publiczne
Do priorytetowych zadań publicznych Powiatu, które mogą być zlecane do realizacji organizacjom w 2025 r. należą:
- Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób:
- prowadzenia ośrodka interwencji kryzysowej na terenie Powiatu;
- zapobieganie zjawisku przemocy w rodzinie, w szkole i w środowisku lokalnym oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym i uzależnieniom w Powiecie;
- poprawa jakości życia ludzi starszych z Powiatu i ich aktywności życiowej oraz rozwijanie zróżnicowanych form opieki i usług dla tych osób - walka ze stereotypem człowieka starego -aktywizacja seniorów i kombatantów, wspieranie grup wsparcia;
- promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami z Powiatu w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego;
- wspieranie działań na rzecz rozwijania zainteresowań i uzdolnień osób niepełnosprawnych z Powiatu;
- Ochrona i promocja zdrowia, w tym działalność lecznicza w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej:
1) edukacja zdrowotna i promocja zdrowego trybu życia poprzez organizowanie kampanii społecznych i innych wydarzeń lokalnych skierowanych do wszystkich mieszkańców lub wybranej grupy społecznej Powiatu;
2) działania na rzecz aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania kierowane do niepełnosprawnych mieszkańców Powiatu;
3. Nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja, oświata i wychowanie:
1) wycieczki edukacyjne;
2) wspieranie działań edukacyjnych integrujących dzieci i młodzież z terenu Powiatu;
3) wspieranie edukacji ludzi starszych;
4. Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego:
1) wspieranie działań na rzecz upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
2) wydawanie niskonakładowych, niekomercyjnych wydawnictw w postaci drukowanej oraz innych technik zapisu, poświęconych tradycji, kulturze lub historii Powiatu;
3) upowszechnianie i promocja twórczości kulturalnej mieszkańców Powiatu;
5. Porządek i bezpieczeństwo publiczne:
1) wspieranie inicjatyw ochotniczych straży pożarnych i ich związku mających na celu poprawę stanu ochrony przeciwpożarowej i umiejętności ratowniczych oraz aktywizację dzieci i młodzieży na rzecz poszerzania szeregów drużyn pożarniczych;
2) upowszechnianie wiedzy i umiejętności praktycznych na rzecz obronności kraju;
6. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
7. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielanie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa:
1) prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej lub punktu nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie - konkurs przeprowadzony zostanie na mocy ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.) oraz ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r., poz. 945).
Rozdział VII
Okres realizacji Programu Współpracy
Program Współpracy realizowany będzie w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r.
Rozdział VIII
Sposób realizacji Programu Współpracy
Realizatorami Programu Współpracy są:
- Rada i jej komisje w zakresie:
1) planowania i wytaczania polityki społecznej i finansowej Powiatu oraz priorytetów w sferze współpracy Powiatu z organizacjami;
2) utrzymywania kontaktów pomiędzy merytorycznymi komisjami Rady a organizacjami realizującymi zadania w obszarach działań tych komisji.
- Zarząd w zakresie:
1) realizacji polityki społecznej i finansowej wytyczonej przez Radę;
2) realizacji zadań wynikających z Programu Współpracy, w tym m.in.:
a. zlecania organizacjom realizacji zadań publicznych Powiatu,
b. kontroli i oceny stanu realizacji zleconych zadań organizacjom pod względem efektywności i jakości przy pomocy upoważnionych pracowników Starostwa,
c. przedstawienia Radzie rocznego sprawozdania z realizacji Programu Współpracy.
3. Wydziały merytoryczne Starostwa w zakresie:
1) sprawowania nadzoru nad organizacjami, aktualizacji rejestrów organizacji-Wydział Organizacyjny i Spraw Społecznych;
2) monitorowania realizacji Programu Współpracy, przeprowadzania otwartych konkursów ofert, postępowania przy zlecaniu zadań publicznych w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – z pominięciem otwartego konkursu ofert, kontroli merytorycznej złożonych ofert, rozliczania organizacji z udzielonej dotacji – Wydział Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu.
3) kontrola finansowa rozliczeń – Wydział Budżetu i Finansów.
- Jednostki organizacyjne Powiatu.
- Organizacje.
- Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego (jeżeli zostanie powołana), jako bezpośredni reprezentant organizacji w Powiecie, wykonująca zadania określone w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 ze zm.).
Rozdział IX
Wysokość środków planowanych na realizację Programu Współpracy
- Powiat planuje przeznaczyć na realizację Programu Współpracy środki budżetowe w wysokości 180 000,00 zł (słownie: sto osiemdziesiąt tysięcy złotych zero groszy), z zastrzeżeniem ust. 3.
- Powiat planuje przeznaczyć na realizację zadań z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa kwotę dotacji uzyskaną zgodnie z obliczeniem według art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej niezależnie od kwoty wymienionej w ust. 1.
- Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację niniejszego Programu Współpracy może ulec zmianie w zależności od możliwości budżetu Powiatu.
Rozdział X
Sposób oceny realizacji Programu Współpracy
1. Ocena realizacji Programu Współpracy dokonywana będzie w szczególności na podstawie następujących mierników:
- liczby ogłoszonych otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych;
- liczby organizacji uczestniczących w otwartych konkursach ofert;
- liczby ofert złożonych w ramach otwartych konkursów ofert;
- liczby organizacji, które otrzymały dotacje w ramach otwartych konkursów ofert;
- liczby zadań publicznych dofinansowanych w ramach otwartych konkursów ofert;
- wysokości środków finansowych przekazanych organizacjom na realizację zadań publicznych w ramach otwartych konkursów ofert;
- liczby wniosków złożonych przez organizacje na realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert;
- liczby zadań publicznych dofinansowanych z pominięciem otwartego konkursu ofert;
- wysokości środków finansowych przekazanych organizacjom na realizację zadań publicznych z pominięciem otwartego konkursu ofert;
- wysokość kwot udzielonych dotacji w stosunku do kwot zaplanowanych;
- liczby organizacji uczestniczących w konsultacjach aktów normatywnych.
2. Zarząd przedkłada Radzie sprawozdanie z realizacji Programu Współpracy w terminie do dnia 31 maja 2026 r.
3. Sprawozdanie zostanie opublikowane na stronie internetowej Powiatu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Rozdział XI
Informacja o sposobie tworzenia Programu Współpracy oraz przebiegu konsultacji
- Prace nad projektem Programu Współpracy zainicjowano w Wydziale Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Starostwa.
- Przygotowanie projektu Programu Współpracy przebiegało w następującym porządku:
- opracowanie projektu Programu Współpracy przez pracowników Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu;
- podjęcie przez Zarząd uchwały Nr ………….2024 z dnia ……….. 2024 r. w sprawie terminu i sposobu przyjmowania uwag i opinii do projektu Programu współpracy Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2024 - na podstawie uchwały Nr III/18/2010 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 30 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu konsultowania działalności pożytku publicznego z radami lub organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego –projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
- przeprowadzenie konsultacji projektu Programu Współpracy od 4 do 11 września 2024 r.
- przygotowanie i zamieszczenie na stronie internetowej Powiatu powiatkepno.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.powiatkepno.pl sprawozdania z przebiegu i wyników konsultacji;
- zaopiniowanie przez Zarząd projektu Programu Współpracy uwzględniającego wyniki konsultacji i skierowanie go pod obrady Rady;
- podjęcie przez Radę uchwały przyjmującej Program Współpracy.
Rozdział XII
Sposób składania ofert w otwartych konkursach ofert oraz w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - z pominięciem otwartego konkursu ofert.
- Oferenci w otwartych konkursach ofert składają oferty w formie elektronicznej przy użyciu narzędzia elektronicznego Witkac.pl (dostępnego pod adresem strony internetowej http://www.witkac.pl).
- Składanie ofert odbywa się dwuetapowo poprzez:
- wypełnienie i złożenie oferty za pomocą generatora wniosków on-line zamieszczonego na stronie: www.witkac.pl; wypełniając ofertę należy stosować się do instrukcji zamieszczonej na stronie internetowej www.witkac.pl;
- dostarczenie oferty wygenerowanej z systemu, wydrukowanej i podpisanej przez osoby upoważnione do reprezentacji oferenta w następujący sposób:
- osobiście do Biura Podawczego w Starostwie Powiatowym w Kępnie, pokój nr 3;
- pocztą tradycyjną na adres: Starostwo Powiatowe w Kępnie, ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno.
- Składanie ofert w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - z pominięciem otwartego konkursu ofert, rekomenduje się w sposób wskazany w pkt. 1 i 2. Składanie uproszczonego sprawozdania rekomenduje się w ten sam sposób.
- Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego Oferenci składają w sposób wskazany w pkt. 2.
Rozdział XIII
Tryb powoływania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert
Powoływanie komisji konkursowej:
- Oferty złożone przez organizacje opiniuje komisja powoływana przez Zarząd w drodze uchwały.
- W skład komisji wchodzi co najmniej trzech przedstawicieli Zarządu i nie więcej niż dwie osoby wskazane przez organizacje, z wyłączeniem osób wskazanych przez organizacje biorące udział w konkursie.
- Komisja działa w składzie minimum trzyosobowym.
- Imienny skład komisji, każdorazowo, w związku z ogłaszaniem otwartych konkursów ofert, określa Zarząd w formie uchwały publikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej.
- Kandydatów na członków komisji zgłaszają organizacje w formie pisemnej do Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Starostwa zgodnie z formularzem zgłoszeniowym dostępnym w ogłoszeniu w sprawie naboru na członków komisji konkursowych opiniujących oferty w otwartych konkursach ofert. Ogłoszenie publikowane jest corocznie w Biuletynie Informacji Publicznej bip.powiatkepno.pl oraz na stronie internetowej Powiatu www.powiatkepno.pl.
- Jeżeli żadna organizacja nie wskaże osób do składu komisji lub wskazane osoby nie wezmą udziału w pracach komisji lub podlegają wyłączeniu, komisja może działać bez ich udziału.
- W pracach komisji mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadań objętych konkursem.
Tryb pracy komisji:
- Zadaniem komisji jest ocena merytoryczna ofert złożonych w odpowiedzi na ogłoszenie konkursu i przedstawienie Zarządowi propozycji wyboru ofert złożonych przez organizacje.
- Złożone oferty, przed przekazaniem do oceny komisji, podlegają ocenie formalnej przeprowadzonej przez wydział merytoryczny Starostwa wskazany w Rozdziale VIII pkt 3 ppkt 2.
- Komisja obraduje na posiedzeniach zamkniętych.
- Udział w pracach komisji jest nieodpłatny.
- Członkowie komisji, przed przystąpieniem do jej prac, składają oświadczenie o niepodleganiu wyłączeniu z udziału w pracach komisji.
- W przypadku, gdy członek komisji złoży oświadczenie, iż pozostaje z oferentem w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub innym, który mógłby wzbudzić wątpliwości co do bezstronności, zostaje wyłączony z prac komisji w zakresie opiniowania wniosku oferenta, z którym jest powiązany.
- Wyłączony z prac komisji członek jest zobowiązany opuścić pomieszczenie obrad komisji do czasu opiniowania wniosku oferenta, z którym jest powiązany. Wyłączenie członka z prac komisji upoważnia komisję do wydania opinii dotyczącej złożonej oferty w pomniejszonym składzie.
- Członkowie komisji są równi w prawach i obowiązkach i wyrażają niezależne opinie.
- Członkowie komisji zobowiązani są wykonywać powierzone czynności rzetelnie, z należytą starannością, z zachowaniem bezstronności i dokładności oraz z uwzględnieniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
- W przypadku braku możliwości uczestniczenia w posiedzeniu komisji członkowie są zobowiązani poinformować o tym przewodniczącego przed rozpoczęciem prac komisji.
- W toku pracy komisja może zażądać od oferenta dodatkowych wyjaśnień dotyczących złożonej oferty, a także dostarczenia dodatkowych dokumentów potwierdzających dane i informacje przekazane przez oferenta ubiegającego się o realizację zadania publicznego.
- Członkowie komisji przy ocenie merytorycznej poszczególnych ofert stosują następujące kryteria i skalę ocen:
- wartość merytoryczna oferty, w tym proponowana jakość wykonania zadania i liczba osób objętych wsparciem – skala ocen od 0 do 10 punktów;
- rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczania środków otrzymanych na zadania w latach poprzednich - skala ocen od 0 do 10 punktów;
- możliwość realizacji zadania przez organizację przedstawiającą ofertę tzn. baza lokalowa i zasoby rzeczowe oraz kwalifikacje osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację zadania – skala ocen od 0 do 10 punktów;
- zasadność i racjonalność kosztorysu w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania – skala ocen od 0 do 10 punktów;
- doświadczenie w realizacji zadań o podobnym zakresie – skala ocen od 0 do 10 punktów;
- planowany udział środków finansowych własnych lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego – skala ocen od 0 do 10 punktów;
- planowany wkład rzeczowy, osobowy, w tym świadczenia wolontariuszy i pracę społeczną członków – skala ocen od 0 do 10 (wkład rzeczowy oceniany będzie w skali 0-1);
- sposób promocji realizowanego zadania wśród mieszkańców Powiatu Kępińskiego - skala ocen od 0 do 10 punktów;
z zastrzeżeniem ust. 13.
- Do ofert składanych w konkursie na realizację zadania z zakresu udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa stosuje się kryteria podane w ogłoszeniu konkursowym.
- Członkowie komisji oceniają oferty wpisując ilość punktów w arkusz oceny merytorycznej, zawierający nazwę organizacji składającej ofertę oraz dane dotyczące zadania publicznego, a także pola przeznaczone do wpisania ocen cząstkowych według kryteriów wskazanych w ust. 12 i oceny łącznej. Każdy arkusz zostaje podpisany przez członka komisji dokonującego oceny oferty.
- Ocena łączna danej oferty wystawiona przez członka komisji jest sumą wcześniej wystawionych ocen cząstkowych.
- Ocena końcowa danej oferty jest oceną średnią, obliczoną z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku, z ocen łącznych wystawionych przez wszystkich członków komisji.
- Komisja konkursowa sporządza protokół z przebiegu postępowania i przedkłada go Zarządowi, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie wyboru ofert.
- Protokół, o którym mowa w ust. 17, zawiera:
- oznaczenia miejsca i czasu rozpoczęcia oraz zakończenia postępowania;
- imiona i nazwiska członków komisji;
- wykaz oferentów ubiegających się o realizację zadania publicznego;
- wskazanie ofert, które zostały wybrane przez komisję do realizacji;
- wskazanie ofert, które zostały odrzucone wraz z uzasadnieniem;
- podpisy członków komisji.
Rozdział XIV
Postanowienia końcowe
- W sprawach nie uregulowanych w Programie Współpracy zastosowanie mają przepisy ustawy.
- Zmiany niniejszego Programu Współpracy wymagają formy przyjętej dla jego uchwalenia.
Starosta Kępiński
/-/ Alicja Śniegocka
Załącznik nr 2 do Uchwały Nr 35.VII.2024 Zarządu Powiatu Kępińskiego z dnia 35.VII.2024 r. :
Formularz propozycji składanych do projektu „Programu Współpracy Powiatu Kępińskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025”
Dane podmiotu zgłaszającego uwagi
Nazwa podmiotu: ………………………………………………………………………….………………………………….…
Adres: ……………………………………………………………………………………………………………………………
Osoby reprezentujące organizację: ………………………………………………………..………………………………….…
Osoba zgłaszająca udział organizacji w konsultacjach: …….…………………………………………………………………..
Nr telefonu: …………………………………….…
Adres e-mail: ……………………………………...
Lp. |
Wskazanie dotychczasowego zapisu |
Sugerowana zmiana (konkretny sugerowany zapis, punkt) |
Uzasadnienie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Starosta Kępiński
/-/ Alicja Śniegocka
Rejestr zmian strony Ogłoszenia organizacji pozarządowych
- Podmiot udostępniający informację
- Starostwo Powiatowe w Kępnie
- Pierwsza publikacja
- Starostwo Powiatowe w Kępnie
- Aktualizacja publikacji
- Wytworzenie publikacji
- Starostwo Powiatowe w Kępnie
- Zatwierdzenie
- Starostwo Powiatowe w Kępnie
- Liczba odwiedzin
- 61620