Informacja dotyczaca instalacji gazowych
INFORMACJA POWIATOWEGO INSPEKTORA NADZORU BUDOWLANEGO W KĘPNIE DOTYCZĄCA INSTALACJI GAZOWYCH I BUTLI GAZOWYCH
Instalacją gazową jest układ przewodów gazowych w budynku wraz z armaturą, wyposażeniem i urządzeniami gazowymi, mający początek w miejscu połączenia przewodu z kurkiem głównym gazowym odcinającym tę instalację od przyłącza, a zakończenie na urządzeniach gazowych wraz z tymi urządzeniami.
Instalacja gazowa w budynku powinna być poddawana kontroli okresowej co najmniej raz w roku. Kontrole powinny być przeprowadzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 poz. 290).
Wymagania i procedura okresowej kontroli sprawności instalacji gazowej w budynkach dotyczy zarówno instalacji zasilanych z sieci gazowej jak i lokalnych instalacji zasilanych gazem propan-butan z butli (kuchenka gazowa lub inne urządzenie zasilane gazem propan-butan, wąż łączący, reduktor, butla gazowa).
Zasady magazynowania butli z propan-butanem zostały określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych (Dz. U. Nr 75, poz. 846 z późn. zm.) - dalej r.m.g.p.
Zgodnie z § 11 r.m.g.p. magazyny i składowiska butli z gazem płynnym znajdujące się na placach powinny być wyposażone w instalacje odgromowe zgodnie z Polskimi Normami. W magazynach i składowiskach, o których mowa powyżej, należy zapewnić dostęp do butli umożliwiający prowadzenie akcji ratowniczej.
Przepis § 12 r.m.g.p. nakazuje składowanie butli z gazami płynnymi o pojemności do 11 kg gazu w pozycji stojącej, nie więcej niż w trzech warstwach. Przepisu wcześniejszego nie stosuje się do składowania butli z gazem o pojemności do 11 kg w kontenerach lub na paletach.
Użytkowanie i przechowywanie butli gazowych:
- Butli nie wolno przechowywać w warunkach wpływających ujemnie na ich wytrzymałość, np. w otoczeniu, w którym zachodzi możliwość działania substancji korodujących.
- Materiałów niebezpiecznych pożarowo (którymi również jest gaz w butlach) nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również tarasach, balkonach, loggiach, garażach i pomieszczeniach, w których znajdują się pojazdy silnikowe.
- Butli nie wolno przechowywać w pobliżu powierzchni promieniujących ciepło w odległości mniejszej niż 1,5 m.
- Butli nie wolno umieszczać w sąsiedztwie liczników elektrycznych, gniazd wtykowych i urządzeń powodujących iskrzenie.
- Temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się butla nie może przekraczać 35°C.
- Butli nie należy przechowywać w pomieszczeniach, w których:
- poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu;
- znajdują się inne materiały łatwopalne;
- znajdują się studzienki, otwory kanalizacyjne lub inne nie wentylowane zagłębienia,
- przechowywane są produkty żywnościowe,
- nie ma zainstalowanych aparatów gazowych.
- W budynku mieszkalnym, mającym instalację zasilaną z sieci gazowej, stosowanie instalacji gazu płynnego z butli jest zabronione.
- W mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym można przechowywać nie więcej niż dwie butle przyłączone do urządzeń gazowych, o zawartości gazu do 11 kg.
- Butle należy ustawiać w pozycji pionowej – zabezpieczając przed przewróceniem, uderzeniem, dostępem osób niepowołanych, dzieci itp.
- Butli nie należy ustawiać w miejscach nasłonecznionych.
- Butle powinny pochodzić wyłącznie ze znanego i legalnego źródła - zabronione jest napełnianie butli w nieprzystosowanych do tego miejscach, takich jak np. stacje autogazu lub nielegalne rozlewnie.
- Wymianę butli należy zlecić (o ile jest to możliwie) osobie zajmującej się dystrybucją gazu.
- Podczas wymiany butli we własnym zakresie należy zwrócić uwagę na:
- stan butli (ewentualne uszkodzenia lub odkształcenia)
- stan uszczelki gumowej,
- szczelność butli po zakręceniu reduktora na zaworze butli. - Nie stosować reduktorów wyprodukowanych na podstawie już nieobowiązującej od 15.02.2003r. normy PN-71/M-40321.
- Czas użytkowania reduktorów jest określana indywidualnie przez producentów.
- Przewód elastyczny powinien być oznaczony datą produkcji a czas jego użytkowania
i długość węża jest określona przez producenta reduktora; - W celu poprawy własnego bezpieczeństwa należy rozważyć zamontowanie odpowiednich czujek gazu, które wykryją i zasygnalizują obecność gazu w pomieszczeniu.
Rejestr zmian strony Informacja dotyczaca instalacji gazowych
- Podmiot udostępniający informację
- Starostwo Powiatowe w Kępnie
- Pierwsza publikacja
- Staszczyk Adam 2017-05-25 14:43:14
- Aktualizacja publikacji
- Staszczyk Adam 2017-05-25 14:45:54
- Wytworzenie publikacji
- Staszczyk Adam 2017-05-25 14:45:47
- Zatwierdzenie
- Staszczyk Adam 2017-05-25 14:45:47
- Liczba odwiedzin
- 0